Mezinárodní den pand

Každý rok 16. března slavíme ty nejnačechranější medvědy žvýkající bambus, kteří jsou pro Čínu zdrojem národní hrdosti. Existují dva poddruhy pandy velké: panda černobílá a panda Qinling – mnohem menší, hnědý poddruh pandy, objevený v roce 1985 v pohoří jižní provincie Shaanxi v Číně. V divočině žijí pandy velké pouze v odlehlých, horských oblastech Číny. Od roku 2019 byl kvůli rychle rostoucím populacím status pand povýšen z „ohrožených“ druhů na „zranitelné“ druhy.
Přesto se uvádí, že ve volné přírodě zůstalo méně než 2 000 pand v důsledku ztráty přirozeného prostředí, zemědělství, lovu kožešin a dalších faktorů. Pandy se ve volné přírodě dožívají jen asi 15 až 20 let, ale ty v zajetí mohou žít ještě déle. Medvědi panda hrají důležitou roli v ekosystému čínských bambusových lesů tím, že rozšiřují semena, a proto pěstují novou vegetaci, která slouží lidem i zvířatům. Proto je důležité pandu a její životní prostředí chránit.
Jedním z faktorů, který přispívá k jejich ohrožení, je nízká porodnost pand. Vzhledem k tomu, že samice pandy jsou plodné pouze dva nebo tři dny v roce, dává smysl, že rozmnožování ve volné přírodě je pro tento druh obtížnější. Na celém světě existuje asi 27 zoologických zahrad, které chrání pandy velké a pečují o prostředí pro podporu rozmnožování. Nejdůležitějším faktorem pro zachování divokých pand je ochrana jejich životního prostředí, zejména bambusových lesů, jejich hlavního zdroje výživy.
HISTORIE NÁRODNÍHO DNE PANDY
Ačkoli původ tohoto svátku není znám, můžeme předpokládat, že den byl vytvořen, aby přinesl povědomí o kráse pand, aby nedošlo k jejich vyhynutí. V roce 1961 vznikl World Wide Fund for Nature a vytvořil své logo kolem Pandy, protože je to „zvíře, které je krásné, ohrožené a milované mnoha lidmi na světě“, jak řekl Sir Peter Scott, jeden z prvních zakladatelů WWF. Panda se stala symbolem ochranářského hnutí po celém světě – výzvou k akci na ochranu ohrožených druhů a přirozeného prostředí pro divoká zvířata.
V roce 2020 jsou pandy v důsledku úsilí o reprodukci v zoologických zahradách, zalesňování a ochranářských kampaní považovány za „zranitelné“ vyhynutím. Přestože již nejsou na pokraji vyhynutí, je důležité zachovat prostředí pro pandy nedotčené, protože panda velká hraje důležitou roli v našem přirozeném ekosystému. V Číně a po celém světě se nedávno vedly politické debaty o tom, jak důležité je utrácet peníze za chov pand v zajetí a chránit lesy Číny, kde žijí divocí medvědi panda. Podle vědecké práce zveřejněné v roce 2015 společností The Society for Conservation Biology pomáhá zachování přirozeného prostředí pandy velké také 70 % lesních ptáků v zemi, 70 % savců a 31 % obojživelníků. Pandy hrají v lesích zásadní roli a naším úkolem je je chránit.
JAK OSLAVIT TENTO DEN?
- Pusťe si dokument o pandách nebo se koukněte s dětmi na film Kung Fu Panda.
- Mluvte o pandách se svými známými. Povězte jim třeba nějakou zajímavost z pandího světa.
- Nakreslete si pandu. A nebo si třeba nějakou vybarvěte. Pro děti si jedny omalovánky můžete stáhnout pod článkem.
A na závěr 5 zajímavostí o pandách...
-
Pandy tráví 14 hodin denně jezením
To představuje spotřebu až 38 kg bambusu každý den, v závislosti na tom, jakou část bambusu jedí.
-
Jejich vědecké jméno má zvláštní význam
Vědecký název pro pandu je Ailuropoda melanoleuca, což znamená černobílé krmivo pro kočky!
-
Novorozené pandy jsou slepé
Začínají vidět kolem 6 týdnů. Po celý život spoléhají na prostorovou paměť více než na paměť vizuální.
-
Pět prstů a pseudopalec
Pandy používají k jídlu své zvětšené zápěstní kosti, které fungují jako protilehlé palce.
-
Nejstarší panda v zajetí
Jia Jia, samice pandy velké v Ocean Park v Hong Kongu, se od března 1978 do října 2016 dožila 38 let.