Pojďte s námi oslavit mezinárodní den lásky k domácím mazlíčkům!

20.02. je datum, které je vyhrazené našim zvířecím kamarádům. Takže pokud po vás šéf chce, abyste šli do práce, žádné takové! V tento den se musí mazlit, drbat, krmit a rozhodně nepracovat. :-)

Pro tuto příležitost jsem si pro vás připravila pár tipů, jak tento den oslavit. Najdete zde také pár receptů na jednoducé domáci pamlsky, které si můžete stáhnout a vytisknout.

A pokud domácího mazlíčka nemáte, nezoufejte! Můžete podpořit třeba místní útulek, pověsit lojovou kouli na nejbližší strom, či pomazlit sousedovu kočičku. Pokud s tím tedy bude souhlasit. ;-)

Zde tedy slíbené tipy:

 1. Pomazlete svého domácího mazlíčka. Pokud máte krokodýla, mazlete ho opatrně. Totéž platí i v případě rybiček. U těch doporučuji mazlení nahradit krmivem.
 2. Udělejte pro svého mazlíčka něco, co má rád a vám se do toho příliš nechce. Kočičce můžete sehnat parádní papírovou krabici, do které dáte pamlsky. Křečkovi zase můžete vyrobit bludiště, na jehož konci na něj bude čekat zasloužená dobrůtka. Pejskovi můžete pořídit pískací hračku, kterou mu po týdnu sice zabavíte (to pískání se nedá vydržet), ale chvilku si ji užije. 
 3. A na závěr ten nejdůležitější a také nejúčinější tip. Jak se totiž říká, láska prochází žaludkem... A proto můžete pro svého mazlíčka udělat něco velice extra. Připravit mu domácí pamlsky. Zabere vám to jen pár minut a určitě vás za to bude váš mazlíček milovat.

Pro pejsky:

Játrové psí sušenky

Připravte si:

 • 650 g vepřových jater 

 • 2 vejce

 • 50 g celozrnné mouky

Játra rozmixujte, přidejte vejce a mouku a vypracujte těsto. Do plechu s pečícím papírem pak těsto vylejte a pečte 15 minut na 180 stupňů.

Po vychladnutí placku nalámejte na kousky, které vašemu pejskovi budou vyhovovat. 

Sušenky skladujte ve vzduchotěsné nádobě v lednici. Spotřebujte ideálně do tří dnů.

Mrkvové psí sušenky

Připravte si:

 • 1 nejlépe netučný tvaroh
 • 1 najemno nastrouhanou mrkev
 • 1 hrnek ovesných vloček

Vše smíchejte. Vyválejte placku cca 0,5 cm vysokou a vykrojte si tvary, jaké chcete. Poté vložte do trouby a pečte 15 minut na 180 stupňů. 

Tyto sušenky vydrží déle, pokud je budete skladovat na suchém místě. 

Pro kočičky:

Tuňákové kočičí sušenky

Připravte si:

 • 200 g celozrnné žitné mouky
 • 180 g tuňáka ve vlastní šťávě / masová kapsička
 • 1 vejce

Pokud vaše kočička nejí tuňáka, lze ho nahradit masovou kapsičkou.

Tuňáka smícháme s vejcem. Poté pomocí tyčového mixéru vše rozmixujeme na kaši. Přidáme mouku a vypracujeme těsto. 

Z těsta můžeme vykrájet různé tvary, nebo vyválet kuličky a z nich udělat placičky. Poté vše vyskládáme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme na 180 stupňů. Sušenky můžeme péct do křupava (15 minut) a nebo do měkka (cca 7-10 minut).

Sušenky skladujte v lednici ve vzduchotěsné nádobě. Spotřebujte ideálně do tří dnů.

Sušenky pro hlodavce:

Připravte si:

 • 62 g ovesných vloček
 • 62 g směsi, kterou svého mazlíčka běžně krmíte
 • 1 jablko
 • 1 mrkev
 • 1 banán

Jablko, mrkev a banán nakrájejte na menší kousky. Přidejte ovesné vločky a směs a vše rozmixujte. Vznikne vám těsto, ze kterého můžete vykrajovat různé tvary. Také z těsta můžete vytvořit kuličky, které pomocí vydličky rozmačkáte na placičky. 

Hotové tvary poté vložte na plech vyložený pečícím papírem a pečte na 180 stupňů 10-15 minut. 

Tyto sušenky vydrží déle, pokud je budete skladovat na suchém místě. 

Ostatní:

Pro papoušky a andulky doporučujeme udělat ovocnou mísu, nebo ovocné špízy. 

Krevetkám můžete na špejli napíchat salátovou okurku. Tu ocení i ancistrusi. 

Koníkům můžete dát mrkev, nebo jablíčko.

A na závěr tu mám pro vás jednu zajímavost...

Majitelé kočiček jsou zdravější

Kočička má potvrzené pozitivní účinky na zdraví svého majitele i celé rodiny. Díky předení a hebkému kožíšku pomáhá odbourat stres, zklidnit a dokonce zlepšit imunitu. To samozřejmě ovlivňuje zdraví celého těla, snižuje riziko vzniku infarktu a prodlužuje život. I samotné pozorování kočičky, která spí nebo se zrovna čistí zlepšuje náladu a chuť do života.

Tak hezký a mazlivý den!